Sonuçları görmek ve/veya aramayı sonlandırmak için "esc" tuşuna basın.

Tüm Başarılı Girişimcilerin Tek Ortak Noktası

Örnek alınan bir çok başarılı insan var, hepsinin farklı özellikleri var, neredeyse hiç ortak özelliği olmayan başarılı insanlar dahi var. Fakat bir istisna ile!

Başarılı olan herkes tek bir ortak noktası: başlamak.

Başlamak

Söylemesi en kolay, yapması en zor şeylerden bir tanesi belki de bizim için. Bir projenin hayallerini kuruyoruz, dünyanın en iyi projelerinden birinin. Daha önce hiç yapılmamış, rakibi olmayan, kolayca yapılabilecek, kolayca yatırım alabilecek. Fakat o kadar çok hayal kuruyoruz ve projeyi kafamızda büyütüyoruz ki, proje bizim yapabileceğimiz bir proje olmaktan çıkıyor.

Hayal kurmak her zaman için faydalıdır. Tabi daha sonra gerçeklere dönebiliyorsanız. Bir hayal kurdunuz, bunun nasıl gerçekleştireceğinizi düşünürken, düşünmeniz gereken önemli bir noktada;

“Nereden başlamalıyım?”

Sorular ne kadar basit olursa olsun, cevaplarını bulmak her zaman için çok kolay olmayabiliyor. Projenizin daha önce yapılmış olması sorun değil, tam tersine bu sizin için avantaj bile olabilir. Onu inceleyerek hatalarını görebilirsiniz, doğru yaptıklarını inceleyebilirsiniz. Google yola çıktığında, Altavista ve Yahoo gibi iki dev vardı karşılarında. Şu anda Altavista’nın ismini bile hatırlamayanlar ve duymayanlar olabilir. Google %67 ile şu anda açık ara pazar lideriyken, Yahoo %11 pazar payına sahip. Bazı ülkelerde Google’ın pazar payı %90’ın üzerinde. Burada esas düşünmemiz gereken nokta, “Ben ne gibi farklılıklar katabilirim”.

Projenizi insanlara anlattığınız zaman harika buldular. Peki kim bu insanlar? Herkesin fikrini alın, daha sonra araştırın ve kendi fikriniz ile yola koyulun. Victor Hugo’nun şu sözünü bir kenara yazmak lazım. “Zamanı gelen bir fikrin gücüne hiçbir ordu karşı koyamaz.”

Proje için kafanızdaki her şeyi oluşturdunuz, fakat o da ne? Bir kaç eksiğiniz var. Projenizi gerçekleştirmek için ekibiniz yok, yola çıkabilmek için paranız yok. Peki fikrinizden başka ne var? Güzel ve yaratıcı fikirleri herkes bulamayabilir. Ama 7 milyar insanın yaşadığı bir yerde emin olun sizin fikriniz de ya o anda yapılıyordur, ya yakın zamanda yapılacaktır, ya da yapılmıştır siz duymamışsınızdır.

Yapmak istediğiniz projeyle ilgili daha önce bir işte çalıştınız mı? Bu soru oldukça önemli, öğrenciyken o işe benzer bir iş yapan firmada staj yapmış olmak bile size çok şey katacaktır. Doğru kararlar tecrübeden gelir ama tecrübe kötü kararlardan oluşur. (The Mechanic)

Biz indir.com‘u yapmaya başladığımızda piyasada çok büyük 2 tane rakibimiz vardı, pazarı ciddi anlamda domine etmişlerdi. İkisininde çizgileri farklıydı, artıları eksileri vardı. Bizimde avantajlı olduğumuz noktalar bulunuyordu. Alanadının çok güzel olması, benim daha önce program indirme sitesi yapmış olmam ve başka alanlarda kazanmış olduğum tecrübeler. Bir ekibimizin olmaması ise en büyük dezavantajımızdı. Başlarken tereddüt etmedik, şu anda da başarılı bir şekilde yolumuza devam ediyoruz.

Uzun lafın kısası: tüm her şeyi bir kenara koy. Hayalini kurduğun projeyi gerçekleştirmek için nereden başlayacaksın? Nereden başlayacağını buldun mu? O zaman;

B A Ş L A !

Bonus:
1- Değerli arkadaşım Yusuf Esenkal’ın benzer bir yazısını okumak için tıklayın >

2- Yazının devamı niteliğinde başka yazılarda gelecek. Yapacağınız yorumlarla gelecek yazıları şekillendirebilir veya yön verebilirsiniz.

 

Yorumlar

10 Yorum

Muhammet Doğan

“Birçok kez yenildik fakat dirildik çünkü biz deliydik eskiden beri, bir şeyler dilerdik hayattan…”

Çok güzel bir yazı olmuş.

Sevgiler,

Hasan Yaşar

Teşekkür ederim

Ahmet

iştah veren bir yazı teşekkürler
yusuf beyin link çalışmıyor sanırım hostgatorun timsahı dolanıyor sitede:)

Yazmanın gücü, haydi sen de yaz! - Hasan Yaşar

[…] bu yazıyı okursanız mutlu olurum. Hazır okumaya alıştıysanız bu konuyla ilintili olarak Tüm Başarılı Girişimcilerin Tek Ortak Noktası yazımı da okumak […]

Can Cankıran

Her büyük şeyin ufak bir adımı vardır. Makale için sağol hasan.

Fırat Ekinci

İnsanları düşündükleri projeye başlamaları için teşvik edici bir yazı olmuş. Her başarılı insanda bulduğunuz ortak nokta da çok yaratıcı 🙂 “Başlamak” zekice seçilmiş bir nokta. Velhasıl güzel yazı olmuş, elinize sağlık.

Emre

Yazı gerçekten çok başarılı , önemli bir konuya değinilmiş…

Burak Fatih YALÇIN

Başlamak başarmanın yarısı ise sevdiğin bir işe başlamak başarmanın garanti yoludur. Emeğinize sağlık Hasan Bey bu tarz güzel yazılara daha sık okuyabilmek dileğiyle…

Murat Özbaşaran

Güzel yazı olmuş hocam klavyenize sağlık..Ne demişler… “Başlamak, Başarmanın Yarısıdır.”

Değişen düzene ayak uydurmak - Yusuf Esenkal - Gözlemlerim & Görüşlerim..

[…] çalış” diye bir yazı okuduğumu hatırlıyorum. Başarılı insanların ortak noktası başlamaktır. Bir de aşağıdaki güzel sözde geçen özellikleri […]


Yorum yap