Sonuçları görmek ve/veya aramayı sonlandırmak için "esc" tuşuna basın.

Bir Girişimcilik Hikayesi: Asya Lale

asyalale

Genellikle yazılarımda internet girişimlerinden veya girişimcilerinden bahsediyorum. Bu yazımda farklı bir girişimcinin hikayesinden bahsedeceğim. Ali Yetgin, Konya’nın İçeriçumra Kasabası’nda doğmuş büyümüş. Yani benim hemşehrim, bu nedenle hikayesini yakından takip etme şansım oldu. İçeriçumra’da genellikle pancar, buğday, arpa, kavun gibi şeyler ekilir, yıllardan beri bu değişmez. Herkes babadan oğula bunlarla büyür.

Ali Yetgin, yıllarca devlet kuruluşlarının alt yapı müteahhitliğini yapmış. 1996 yılında Hollanda’ya yaptığı bir iş seyahatinde şans eseri gördüğü lale tarlaları ilgisini çekiyor, Hollanda’ya ilk lalenin Selçuklular zamanında bizim topraklarımızdan gittiğini öğreniyor. Selçuklu’nun başkenti Konya, o zaman düşünüyor ve kararını veriyor. Toprak, su, güneş, insan hepsi biz de var diyerek başlıyor işe. İlk başta işler umduğu gibi gitmiyor, Konya’daki iklim nedeniyle laleler oldukça geç açıyor. Araştırmaya başlıyor, bir yerde hatamı yaptım diye. Konya’nın iklimi ve toprağı gayet uygun ama turfanda yetiştirmek için uygun değil. Lale, Konya’nın soğuğunu, güneşini ve bol mineralli toprağını seviyor.

Daha sonra 4 çeşit lale ve 1 milyon lale ile Çumra’da işe başlıyor. Bahçesinde binlerce çiçeğinin başında bekledi, hastalıkları ile savaştı. Bu süreci başkalarının ağzından dinleme şansım oldu. Herkesin ortak düşüncesi var, bu adam delirmiş çiçekle böcekle uğraşıyor. Batacak, çoluğunun çocuğunun rızkıyla oynuyor. Lale lafını duyan tüm arkadaşları vazgeçirmeye çalışıyor, yıllardır devam eden düzeni bozmanın anlamsızlığından garanti kazançlardan bahsediliyor. Pancarı, buğdayı devlet alır elinde kalmaz. Çiftçi için bu garantidir ama her yılda pancara otuz kuruş daha fazla verir mi diye haber bültenlerini izlemeye devam eder. Onların sözünü duydu duymadı bilmiyorum fakat yoluna devam ediyor.

Şu anda lale üretimi konusunda dünyada bir numara olan Hollanda’ya lale ihraç ediyorlar. 2013 yılından beri. Atatürk ve Yavuz ismi verilen yeni lale türlerini üretiyorlar. Hollanda Büyükelçisi tarlayı gördüğü zaman hayranlıklarını iletiyor.

400.000 metrekare alanda, 80 farklı çeşit ile 60.000.000 lale üretiyorlar. Son günlerde haberlere konu olan lale halısında onların emeği de büyük.

Merak edenler olabilir, onu eleştirenler halen pancara gelecek 30 kuruş zammın haberi için haberleri izlemeye devam ediyor.

Bu arada internet girişimciliği anlatmayacağımı söyledim ama internet üzerinden de lale satışı yapıyorlar ve google’da lale siparişi deyince ilk sıradalar.

Firma hakkında bilgi için www.asyalale.com

Geçen hafta ben de tarlaları gezme fırsatım oldu, çektiğim fotoğraflar için tıklayın.

Asya Lale Tanıtım Filmi

Başka bir tanıtım filmi

Hakkında çıkan haberlerden bazıları

Yorumlar

9 Yorum

Organik gıda, ekolojik tarım ve doğal gıda ürünleri girişimcileri - Hasan Yaşar

[…] Bu arada tarım ve gıda ile ilgili yurt dışında ne gibi projeler var diye merak ediyorsunuz şurada güzel bir yazı mevcut. Daha önce tarımla alakalı ilginizi çekebilecek bir girişimcilik hikayesi paylaşmıştım, Asya Lale. […]

Hasan Demir

Bence çok güzel bir hikaye

Ozan ERCAN

Çok güzel anlatmışsınız. Ellerinize sağlık. umarım bizde bir gün böyle bir başarı öyküsü yazabiliriz.

Tuncel Ergün

Çok güzel anlatmışsınız. Ellerinize sağlık.

İsmail Emrah Demirayak

“herkes yanlış yaptığını söylüyorsa doğru yoldasın” cümlesini doğrular nitelikte bir örnek olmuş.

Tayfun Erbilen

Harika bir başarı öyküsü daha, umarım bir gün bizde bu şekilde bir başarı elde edebiliriz 🙂

Ahmet Çığşar

Asya Lale’yi 3-4 yıl önce fuar firmasındayken tanımıştım. Süs bitkileri ve peyzaj fuarlarımız vardı daimi katılımcılarımızdandı. Her yıl büyüyen bir firma olduğu belliydi ama bu kadar büyüyebileceklerini tahmin etmezdim. Geçen aylarda Migros’ta Asya Lale paketlerini gördüm ufak bir stand da vardı. Şehir insanına laleyi tanıtıp lale soğanları satıyorlardı epey talep de vardı. Fuarları kaçırmayan, yurtdışı alıcılarla sıkı bağlantılar kuran, ülkenin perakende marketlerine kadar yayılma ve şehir insanına laleyi tanıtma olayına giren bir firmanın olması, büyümesi, farklı bir ürünle ülkede değer üretmesi takdir edilesi bir durum.

Hasan Yaşar

Teşekkür ederim, yorumun yazıyı genişletmiş renk katmış.

ismail Dikmen

Gerçekten güzel bir başarı hikayesi paylaştığınız için teşekkürler


Yorum yap