Sonuçları görmek ve/veya aramayı sonlandırmak için "esc" tuşuna basın.

Adım adım milyon dolar

Son bir kaç yılda onlarca girişimci ile tanıştım. Hepsinin ortak hedefi milyon dolarlar kazanıp, Türkiye’nin hatta Dünya’nın en iyisi olmayı hedefliyorlar. Bunlar hedeflemesi ve hayal etmesi oldukça güzel şeyler. Her şeyden önce her proje herkese hitap etmeyebilir. Belli bir kitleyi hedefleyen proje yaptığınız zaman, toplam hedefiniz hedef kitlenizin toplam potansiyeli kadardır. Hedef kitlenizin toplam hacmi 10 milyon dolar olduğu takdirde, sizin hedefinizin bunun tamamını elde etmek dahi olsa şirketinizin ulaşacağı maksimum değer 10 milyon dolar olacaktır. Bunun gerçek hayatta gerçekleşme imkanının çok az olduğunu da aklımızdan çıkarmamamız lazım.

Bugün başarılı projelere baktığımız zaman, genellikle girişimcilerinin o projelerden önce başka projelerde görev aldığını veya başka girişimlerinden sonra büyük başarıları yakaladığını görebiliyoruz. Başlangıçta daha ulaşılabilir hedefler ve projeler üreterek hayal ettiğiniz hedeflere ulaşmak daha kolay olacaktır. Şu anda çevremdeki insanları dinleyince hepsinin farklı farklı ihtiyaçları olduğunu görüyorum. İş fikri olan girişimcilere çözüm üretiyor olmak, bir çok girişimcinin üreteceği cironun ve kârın çok daha üzerine çıkmak demek olabilir.

Yeni bir iş kurmadan önce maliyetleri hesaplamak oldukça önemli, daha sonrasında nakit akışı sağlamak ve son olarak da doğru ekip ile başlamak. Bu konularla ilgili görüşlerimi daha önceki yazılarımda paylaşmıştım.

Özellikle nakit akışının düzgün sağlanması şirketin sürekliliği açısından oldukça önemli. Yaptığınız çalışmaların hızlı bir şekilde nakite dönmesi, yapacağınız gelecek planlarınızda önünüzü açacaktır. Yatırımcı hayali ile geçireceğiniz vakti, şirketin kasasına giren nakite harcamanız oldukça önemlidir. Para kazanmanın en kolay yolu ise insanların faydasına olan bir değer üretmektir.

Bu nedenle yapacağınız işlerde ulaşılabilir hedefler koyarak, sürekli hedef yükseltmenin çok daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Yorumlar

4 Yorum

mahmut aydın

maliyet hesaplanması –>nakit akışı–>doğru ekip seçmek sözün özü bu olsa gerek

Girişimciler İçin Hedefi Doğru Belirlemek | Hasan Yaşar

[…] daha yakından tanımış olursunuz, hem de gerekli finansmanı yaratarak büyürsünüz. (Bknz: Adım adım milyon dolar) Projenize şayet yatırım arıyorsanız, gerçek rakamlarla yatırımcı karşısına çıkmanız […]

Şirzat Aytaç

Genel kitleye bir gönderme olmuş. Özellikle ” Para kazanmanın en kolay yolu ise insanların faydasına olan bir değer üretmektir. ” cümlesi hoşuma gitti. Projelerde yapılan en sık hatalardan biri “nasıl para kazanırım ? ” sorusunun ” nasıl faydalı olurum? ” sorusundan önce sorulması. Hatanın daha büyüğü ise ilk olarak buna cevap aranması.

Zafer YILMAZKARA

Hasan çok faydalı bir makale olmuş. Aklımın bir kenarında öğüt niteliğinde olacak bir yazı. Tavsiye edeceğim herkese. Ayrıca projeleriniz birinciliğe geldiğinde yeni bir makale daha yazarsanız sevinirim.


Yorum yap