Sonuçları görmek ve/veya aramayı sonlandırmak için "esc" tuşuna basın.

Girişimciler İçin Hedefi Doğru Belirlemek

Katıldığım etkinliklerde ve İnternet’te yazılan yorumlarda gözlemlediğim sorunlardan bir tanesi, herkesin bir fikri var ve fikri milyon dolarlık ama hayata geçirebilmeleri için yatırımcıya ihtiyaçları var. Fikir için o kadar büyük hedefler koyuyorlar ki, kendi bütçeleri ile başlamaları imkansız. Yatırımcı beklerken aslında yapabilecekleri bir çok şeyi kaçırıyorlar. Bir çok insan ancak uzun vadede ulaşabilecekleri hedefler uğruna, kısa vadede gerçekleştirebileceklerinden oluyorlar.

Küçük ve ulaşılabilir hedefler ile başlamak, sizi büyük hedefe ulaştırabilir.

Akıl Oyunları filmini izleyenler hatırlayacaklardır, bir barda 4 erkek ve 4 kız var. Bu kızlardan bir tanesi diğerlerinden daha güzel olunca, tabi 4 erkek birden ona doğru hamle yapmak ister. Bu sırada filmin esas oğlanı John Nash, 4 erkeğin birden aynı kızla takılmasının imkansız olacağını bu nedenle hepsinin bir kız seçmesi gerektiğini söyler. Böylece dördü birden yalnız kalmaktansa, dördü birden bir kız arkadaş sahibi olur. (Bknz: Oyun Kuramı)

Akıl oyunları filminde karakterler büyük bir hedef seçmektense, daha küçük fakat ulaşabilecekleri hedefleri seçiyorlar ve başarıya ulaşıyorlar.

Hedefiniz çok büyük işler yapmak olsa bile, yapabileceğiniz işlerden başlamak ve bunları başarılı bir şekilde yaparak bu büyük hedefler için adım atmış olursunuz. Kimse sadece bir fikir için milyon dolarlık yatırımlar yapmaz. Başlangıçta atacağınız adımlarla hem projenizi daha yakından tanımış olursunuz, hem de gerekli finansmanı yaratarak büyürsünüz. (Bknz: Adım adım milyon dolar) Projenize şayet yatırım arıyorsanız, gerçek rakamlarla yatırımcı karşısına çıkmanız daha iyi olacaktır. Bir çok projenin yatırımcıya ihtiyaç duymadan da yürüyebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Kendi finansmanınızı oluşturabildiğiniz ve rekabet edebildiğiniz takdirde yatırımcıya ihtiyaç duymazsınız.

Karşılaştığım bir olayı anlatayım. 3 Yazılımcı ortalama 5.000TL maaş ile çalışıyorlar ve kendi işlerini kurmak için ayrılıyorlar. Hedefleri 1 yıl sonra para kazanmaya başlamak ve 100.000TL civarında yatırım arıyorlar. Bu 1 yıl içerisinde her hangi bir şekilde para kazanamayacaklar. Sektörün işinizi kurabilmek için mevcut işinizden ayrılın gazına gelerek ayrılan bu arkadaşlar sonrasında büyük sıkıntılar çekiyorlar. Oturup basit bir matematik ile (5.000×3 kişi x12 ay = 180.000TL) 180bin TL’yi 1 yılda kenara koyabiliyorlar. Bunun bir kısmını yaşamsal faaliyetleri için ayırsalar, kalanı ile kendilerine yatırım yapma şansları var. İlk 1 yıl yatırım aradıkları için projeyi de bir türlü hayata geçirememeleri de cabası.

Bin kilometrelik bir yolculuk, tek bir adımla başlar.
Çin atasözü

Yorumlar

Yorum yap