Sonuçları görmek ve/veya aramayı sonlandırmak için "esc" tuşuna basın.

Üniversite Öğrencisi Girişimcinin 10 Avantajı

Üniversite yıllarına iş hayatına atılmıştım, bunun avantajları ve dezavantajları oldu. Dezavantajları ve onları nasıl avantaja çevirebileceğinizden bahsedeceğim.

 1. İlişkiler (Network)
  Üniversite okurken arkadaş ağı kurmak için çaba sarfetmenize gerek yoktur. Arkadaşlarınızla geziyor olmanız, yeni insanlarla tanışabilmeniz için yeterlidir. Bu nedenle bol bol arkadaşlarınızla gezebilirsiniz. Üniversite bittikten sonra çevreniz ne kadar geniş olursa o kadar çok faydasını göreceksiniz. Burada yapacağınız çevre sayesinde, bir çok işi daha kolay çözebileceksiniz.
 2. Kulüpler
  Yeni insanlarla tanışmak için en uygun ortamlardan birisi öğrenci kulüpleri. İlgi alanınıza göre kulüplerde aktif görev almaya çalışın. Bu hem yöneticilik kabiliyetlerinizin, hem de insanlarla iletişiminizin güçlenmesine oldukça faydalı olur. Bunun dışında kulüp etkinlikleri sayesinde tanışmak istediğiniz insanları üniversiteye davet edebilirsiniz. Normalde toplantı için görüşmenizin zor olduğu kişilerle, bu sayede çok rahat bir şekilde tanışabilirsiniz.
 3. Bedava Danışmanlık
  Üniversitede ücretsiz olarak danışmanlık alabileceğiniz bir çok kişi olduğunu unutmayın. Oraya bilgi almak ve öğrenmek için gidiyorsunuz. Merak ettiğiniz konularda okulunuzda kimlerin uzman olduğunu veya bilgisinin olduğunu araştırıp. Uygun bir şekilde bu bilgileri öğrenmeye çalışın. Bir çok hocanızın şirketlere binlerce dolara verdiği danışmanlığı öğrenci olduğunuz için sizinle ücretsiz olarak paylaşabileceğini unutmayın.
 4. Seminer ve Paneller
  Üniversiteler öğrencilerin gelişimlerini sağlayabilmek amacıyla bolca seminer ve panel düzenlemektedir. Bu tarz etkinlikleri panolarda takip ederek katılmaya özen gösterin. Ufkunuzu açacak konuşmalara rast gelme şansınız oldukça yüksek.
 5. Ev geçindirme derdi yok (genellikle)
  Üniversite öğrencisiyken masraflarınız tahminlerinize göre oldukça azdır. Üniversiteyi bitirip evlenip, çocuk sahibi olduktan sonra aylık masraflarınız oldukça artacak. Bu nedenle üniversite yıllarında kazanacağınız paraları değerlendirebilmeniz oldukça iyi olur. Sevgiliniz olduğunda bile masraflarınızın arttığını düşünürseniz, evlendiğinizde ne kadar artacağını tahmin edebilirsiniz 🙂
 6. Hata yapma şansı
  Öğrenciyken insanların sizden tek beklentisi üniversiteyi bitirmenizdir. Bu nedenle yapacağınız işlerde hata yapma şansınız daha yüksektir. Çünkü yaptığınız her iş öğrencilik yanında yapmış olduğunuz ek iş olarak görülür. Bu nedenle daha cesur davranıp, daha hızlı adımlar atabilirsiniz. Projeniz başarılı olmadığı takdirde, yeni bir projeyi yapabilmek için hızlıca güç toplayabilirsiniz.
 7. Bedava iş gücü
  Üniversitede okurken bedava iş gücü kullanabilirsiniz. Tüm arkadaş çevrenizi projelerinizde gönüllü olarak çalışmaya ikna edebilirsiniz. Kimi sınırsız pizzaya, kimi 10 dakika masaja, kimiyse onun ödevini yapmanıza karşılık olarak sizin için çalışacaktır. Sadece arkadaşınız olduğu için çalışacak arkadaşlarınızda çıkabilir ama karşılığında bir şey ödediklerinizi tercih edin. Tekrar tekrar bir şey rica edebilirsiniz bu sayede 😉
 8. Şirket kurma zorunluluğu yoktur
  Üniversitede okurken illâ ki şirket kurmanız gerekmez. Mümkün olduğunca şirket kurmadan işlerinize devam edin. Fatura kesmeniz gereken durumlar olduğu takdirde yakınlarınızdan destek alın. Babanızın firmasının sözleşmesinde bir kaç değişiklik ile onun üzerinden fatura kesmeye başlayabilirsiniz. Benim babamın firmasının ismi XX Altın, Kuyumculuk, Bilgisayar ve İnternet hizmetleri olmasının sebebi üniversite yıllarında şirketimi kurmadan önce faturalarımı o firma üzerinden kesmemdi.
 9. Yarı zamanlı çalışma ve  staj avantajları
  Üniversiteyi bitirdikten sonra bir yerlerde ücretsiz olarak çalışmak isterseniz firmalara kabul ettirmeniz zor olabilir. Zira sizin firmaya bir maliyetiniz olacağı için bunu karşılamak istemeyecektir. Üniversite öğrencisiyken ücretsiz veya çok cûzi miktarlarda bir yerlerde çalışabilirsiniz. Özellikle yapmaya çalıştığınız iş ile alakalı bir firmada çalışıyor olmanız sizin için çok faydalı olacaktır.
 10. Bol Vakit
  Üniversite okurken kendinizi geliştirebilmek, etkinliklere katılabilmek için bol bol vaktiniz olduğunu unutmayın. Bu vakti değerlendirebilmek sizin elinizde. Girişime üniversite yıllarında başlıyor olmanız çok önemli değil fakat kendinizi bu yıllarda geliştiriyor olmanız oldukça önemli. Üniversite bittikten sonra vakit konusunda sıkıntı çekebilirsiniz.

Başlıkları kendime göre düzenledim, elbette istisna olan durumlar olabilir. Burada verdiğim genel bir örnek.

Yorumlar

6 Yorum

samet

Tecrübeyle kaleme alınmış güzel bir yazı olmuş.
Emeğinize sağlık.

Ali Furkan

Çok başarılı bir makale olmuş =D

mustafa iren

Öğrenci olmanın avantajları güzel fakat okulu bitirmek de gerekiyor; benim gibi fazla uzatınca biraz tadı kaçıyor. İş ve okul bazı noktalarda kıran kırana çarpışıyorlar.

Yazı için teşekkür ederim.

Muhammet DİLEK

Harika bir yazı !

Mert2407

Tam beni anlatmışsın Hasan abi 10 madde halinde. 😀

Abdulllah KILINÇ

Örgün eğitim almakta olan arkadaşlarımız için güzel bir yazı olmuş, yaşadıklarını güzel sentezleyip kaleme alıyorsun bilgi paylaşımın için teşekkürler abi.


Yorum yap