Sonuçları görmek ve/veya aramayı sonlandırmak için "esc" tuşuna basın.

Türkiye’de Kodlama Eğitimi

Kodlama Eğitimi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Twitter üzerinden bir açıklama yaparak kodlama dersinin ortaokul ve lise müfredatına gireceğini duyurdu. Aslında Temmuz ayından itibaren bunun sinyalleri veriliyordu. Kodlama derslerinin ilkokullar için seçmeli, ortaokullar ve liseler için ise zorunlu olması düşünülüyor.

Bu konuda temel görüşümü bir tweet atarak paylaşmıştım.

Öncelikle neden kodlama dersi verildiğinin çok iyi analiz edilmesi ve daha sonrasında bu eğitimleri verecek kişilerin bu analiz neticesinde eğitilmesi gerekdiğini düşünüyorum. Burada aşamalı olarak hareket edilmeli. Önce eğitimcileri eğitecek, eğitimcileri eğitmeli daha sonra derslerin başlaması gerektiğini düşünüyorum.

Şu anda “Bilişim Teknoloji Öğretmenliği” gibi bir branş var. Fakat bu öğretmenler atamadıkları için ya başka alanlara ya da başka branşlara geçiş yapmış durumda. Öncelikli olarak bu öğretmenlerin tekrar eğitime kazandırılmaları gerekiyor. Tanıştığım BT öğretmenlerinin büyük bir çoğunluğu sektörü yakından takip ediyor. Her gün değişen bir sektör için oldukça önemli bir konu. Onlarda müfredatın ve BT sınıflarının yetersizliğinden şikayetçiler. Haklı olarak verdikleri eğitimin uygulamasını yapamadıkları zaman başarının gelmesi söz konusu değil.

Scratch, mblock ve appinventor gibi uygulamalar sayesinde algoritma seviyesinde kodlama öğretilebilir. Benim görüşüm kodlama dersinin değil, algoritma dersinin zorunda olması. Kodlama dersi ise seçmeli olarak verilebilir. Mühim olan öğrencilerin kod yazmayı değil, algoritmayı öğrenmeleri. Algoritma öğrenmeleri tüm derslerinde ve hayatlarında fayda sağlayacaktır. Kodlama ise bir çok öğrenci için saçma gözüken dersler listesinde başa yerleşecektir. Öğrencilere kodlama sevdirebilmek için öncelikle algoritmalar ve Scratch gibi yazılımlar ile işin mantığı öğretilmelidir.

Bu dersler ve müfredatlar hazırlanmadan önce sektörden insanlarla görüşüldü mü bilmiyorum fakat sektörün, eğitimcilerin, akademisyenlerin fikrini alarak sadece önümüzdeki 2-3 yılı değil 20-30 yılı hedef alan bir müfredat hazırlanmalıdır.

Sizin bu konudaki görüşlerinizi de merak ediyorum, yorum olarak paylaşırsanız sevinirim.

Yorumlar

16 Yorum

malesef bilisimci

kardeşim daha temel bilgisayar bilgisi yok ulkemizde.yapilan araştırmalarda ileri düzey bilgisayar bilgisi yüzde 1. bu diğer ülkelerde yüzde 35 lerde. okullarda bt sınıfı yok.olanlar 3 kişi oturuyor.siz ders konacak deyip müfredata eklenece k konudan bahsediyorsunuz.Saçmalık heryerinde memleketimin.

Mustafa

Bu konu ile ilğili olarak Scratch’ın çok iyi bir proje olduğunu ab2016’daki bir seminerde dinlemiştim. Birde öğrencilerin ilğisini çekebilirse, çok iyi şekilde ilerleme olabilir ^_^

Highlift

“eğitimcileri eğitecek, eğitimcileri eğitmeli” okuyunca gerçekten güldüm zira ancak bu kadar net ve doğru anlatılırdı 🙂 Ülkemiz neler gördü neler zamanında “İnternetle çok uğraşmayın kafayı yersiniz” diyen bilim bakanımız oldu bizim ama bu uygulamanın başarılı olabileceğini umut ediyorum. Tabi neden lise veya ortaokul diye bir düşüncem de var ilkokul için de birşeyler düşünülebilir. Paylaşım için teşekkürler

Çağrı Çiftçi

Akademisyenlerin desteğiyle bilimsel bir altyapı sağlanırsa faydalı bir eğitim olacaktır.

melih ozoglu

Hasan bey yazınız için teşekkürler, Algoritma egitimi- programlama mantıgı kazandırma – bilgisayarca düşünme ( M. Yaşar Özden “Bilgisayarca Düşünme Becerileri” ) bir süreç, MEB’in müfredatı çok iyi planlaması gerekiyor algritma mantıgı verilmeli sonra uygun dil secilmeli umarım 1 ders yılı için öğrenciye hadi satır satır kod yaza demek gibi bir hata yapılmaz

Seda

Bir bilisim öğretmeni olarak yaziyorum. Cocuklar mantıklı düşünmeyi cok seviyor scratch, code.org gibi site ve uygulamalarda oldukca başarılar. Biz bilisim öğretmenleri olarak cogunlugumuz yazilim ve algortma konusunda başarılıyız. Yani sizler merk etmeyin o iş bizde. Yeter ki ders gelsin lab.lar kurulsun öğrenciye bir fırsat verilsin. Zaten ulke olarak fazlasyla gec kaldik.

Hlm

Kodlama dersi için Faydalı olacak sadece atanmayı bekleyen yüzlerce öğretmen var. Sadece öğrendiklerimizi aldığımız eğitimi uygulamaya koyabilmek için birileri artık gerekeni yapmalı. Bilişim öğretmeni olarak yoksa bende artık farklı bir branşa geçip üzülerekte olsa kaybolan zamana ve emege acımakla kalacağım. 4 yıl eğitim aldık ama btr kursu gibi 100 saatlik kurslarla bilişim dersi başka hocalara ek ders olarak veriliyo. Ne trajedi ama madem öyle 100 saat yetiyo milli eğitim bakanına birsey sormak isterdim biz bilişim öğretmenleri neden 4 yıl hiçte kolay olmayan bi eğitim aldık ki. Baştan söyleselerdi bizde yolumuzu ona göre çizerdik. Yazık eğitim de malesef başarılı deiliz. Bu sırf bilişimde de deil daha düzeltilmesi gereken o kadar şey var ki.

Hlm

Kodlama dersi de algoritma da gerekli hatta geç bile kalındı. Ancak hükümet bu konuda ciddi anlamda gerekli olan olanakları sağlamalı. Donanım olsun eleman olsun. Çağ teknoloji çağı ama onlem alınmazsa çocuklar için bilgisayar sadece face, Video izleme, oyun oynama aracından başka birsey olmayacak. Üniversite ye kadar gelip slayt hazırlamayı bilmeyen hatta Word kullanmaktan bile acız çok kişi tanıdım ne yazık ki tabi bu onların suçu değil müfredata koyma gereği duymayanların. Sözüm ona her çocuk bilgisayar biliyormus. Ne biliyo sosyal medya nın zararlı yan etkilerine takılmaktan başka. Toplumun kültür yapısı da böylece kendilinden bozuluyo. Bilinçli kullanmak ümidi ile umarım kodlama gelir ve Word Excel vs. bile zorunlu ders olur. Inanın iş yaşamına geçipte bunların eksiklinden yakınan çok kişi tanıdım.

M.Yaşar Özden

Bu sorun yıllar önce bu ülkede konuşuldu çözüm için bölümler kuruldu. Ders Programları yapıldı sonra birden Milli Eğitim Bakanlığı dersin seçmeli olmasına, ders saatinin azaltılmasına karar verdi. Bu karar 2007 yılında oldu. Şimdi yeniden başa döndük. Mehter takımı gibi 2 ileri bir geri umarım kaçan treni yakalarız (bu tren sadece Turk’lere görünüyor her niyeyse)
1993’ten itibaren hikayeyi okumak için bir önceki gönderimdeki adrese bakabilirsiniz.

Mesut Turan

Kodlama eğitiminin yada dersinin olması taraftarıyım elbette. En kısa sürede müfredata eklenmeli.

Ogün Karakuş

Görüşünüze sonuna kadar katılıyorum. Kodlama dersi vb. şeylerden önce, ülkemizde okuluna ulaşamayan öğrenciler var. Bunlar içinde çalışmalar yapılmalı. Yani, her şey senkron ilerlerse, bu mümkün olabilir. Birçok şey gerekiyor. Dediğiniz gibi, sadece “kodlama” dersini müfredata koymakla iş bitmiyor. Gelgelelim, ülkemizde hep olduğu gibi, bir şıpsevdiliktir gidiyor. Anlamıyorum. Bazı rantlar için ülkemiz gençlerinin geleceğini yakmak mantıksız olur. Ama, dinleyen kim!

Mustafa KÜÇÜK

Ben faydalı olacağını sanmıyorum, bilgisayar dersimize geçen dönem biyoloji hocası giriyordu, bilgisayar sınıfımız var bilgisayarlar yok aslında bizim okulumuzda yok misafir okuluz, Türkiye’deki eğitim sisteminin baştan değiştirilmesi gerek : )

Necmettin Begiter

Kodlama dersleri de İngilizce dersleri gibi olursa yine öğrencilerin vaktini verimsiz kullanmaktan öteye gidemez gibime geliyor.

Microsoft’a yeni bir gelir kapısı, devlete yeni bir gider kapısı açılacaktır.

Haksız çıkmayı da çok umut ediyorum ama san(a)mıyorum.

hidayet dalyan

Hasan Abi bence doğru konuya değinmişsin ,
bu eğitimleri verecek kişilerin bu analiz neticesinde eğitilmesi gerekdiğini bende düşünüyorum.

Çünkü hala bazı eğitim kurumlarında eğitmenler düzgün eğitim vermiyor


Yorum yap