Sonuçları görmek ve/veya aramayı sonlandırmak için "esc" tuşuna basın.

Projem başarılı olur mu?

Bu soru sektördeki başarılı/başarısız herkese sorulmuştur. Benim için tek bir cevabı var bunun “hayır“. Bunu genelde yumuşatarak söylemek gerekiyor. Ama sonuç olarak cevabım yine hayır oluyor.

Bir projenin başarılı olabilmesi için en önemli şey herkesten ve her şeyden önce o projeye inanmaktır. Projeye bağlanma ve inanma olayı da körü körüne olmamalı. Başkalarına fikrinizi açmadan önce kendinize açmanız gerekiyor. Genel olarak söylenen şey projenize inanmanız gerektiği. Bu genellikle girişimci tarafından yanlış anlaşılıyor. Projesindeki zayıf noktaları düşünmeden, bilmeden projesine inanıyor.

Daha önceki yazılarımda yaptığım hatalardan bolca bahsetmiştim. Bu hatalardan en önemlisi projeyi özümsememek. Hangi projeye başlayacağımızı öncelikle iyice düşünmemiz gerekiyor. Daha sonra bir kaç liste yapmamız gerekiyor.

  • Projemiz neden başarılı olur?
  • Projemizin zayıf yönleri neler?
  • Rakiplerimiz kimler? Rakiplerimizin zayıf ve güçlü yönleri neler?
  • Bizim için ne gibi fırsatlar oluşabilir?
  • Projeyi tehdit edecek herhangi bir unsur var mı?

Bu soruların cevaplarını alt alta yazdıktan sonra cevap isteyen konuları tekrar ele almak lazım. Özellikle projenin zayıf yönleri üzerine çok çalışmak lazım. Bu zayıf yönlerini nasıl güçlü hale getirebileceğimizi düşünmemiz lazım. Zayıf yönlerimizi iyi bilirsek ve analiz edersek bunu avantaja çevirebiliriz.

Projelerimizi başkalarına anlattığımız zaman onların söyleyeceklerine hazırlıklı olmalıyız. Bizim bilmediğimiz bir zayıf yönü varsa onun üzerinde tekrar çalışmamız lazım. Projemizi iyi tanıyıp sahiplenirsek ve planlamamızı iyi yaparsak başarılı olmak için bir adım önde oluruz.

Tabi burada bu projeyi yapacak sermayemizin olup/olmaması, projenin yapılabilirliği, ekibi kurabilme beceremiz gibi konularda ayrıca değerlendirilmeli.

Tüm planlarımızı yaptıktan sonra soracağımız soru “projem başarılı olur mu?” olmamalı.

Yorumlar

4 Yorum

Fatih

En önemli olan bir noktaya değinmiş, güzel yorumlamışsın. Çok inanınca normalde olma ihtimali olnayan işlerin bile olduğuna çok şahit oldum 🙂

Cihangir Khalilbeyli

Şu yös sınavım bitsin bende başlıcam yeni bir projeye . Yazı için teşekkür ederim . 🙂

Hasan Yaşar

Rica ederim

Emre Karabulut

Yeni bir web projesine başlamak üzereyken günlüğünüze yolum düştü. Yazılarınız gerçek anlamda yön verici ve düşündürücü. Teşekkürler. Tavsiyelerinizle projemi tekrar gözden geçireceğim.


Yorum yap