Sonuçları görmek ve/veya aramayı sonlandırmak için "esc" tuşuna basın.

Girişimcilerin İzlemesi Gereken Filmler

Son yazım Girişimcilerin Okuması Gereken Kitaplar‘dı, şimdi de izlenmesi gereken filmleri yazıyorum. Aslında bu yazıları yazmamdaki amaç birileri sorduğunda veya hangi filmi izleyeyim sorusu aklıma geldiğinde derli toplu bir şekilde bulabilmek. Bence girişimciliği en iyi anlatan film “Esaretin Bedeli”. Film zaten neredeyse tüm film sitelerinde birinci sırada. Baş kahramanımızın bir girişimci olduğunu düşünerek izlediğimizde daha farklı gözle inceleyebiliriz. Bir girişimci de bulunması gereken özelliklerin büyük bir çoğunluğunu filmde görebiliyoruz. Sabır, azim, istikrar, küçük adımlar, ekip çalışması vs. vs.

Bir kısmı izlediğim, bir kısmı ise izlemeyi düşündüğüm filmleri sıralıyorum, sizin de önerileriniz olursa ekleyebilirim.

 1. Esaretin Bedeli – The Shawshank Redemption (IMDB: 9.3Filmler)
  Filmin temel konusunun girişimcilik ile hiç alakası yok. Fakat ben filmi izlediğim zaman baş rolün yaşadığı her şeyi girişimcilerinde yaşadığını düşünmeye başladım. Israrcılık, sürekli hayal kırıklığına uğramak, pes etmeden tekrar tekrar denemek, sabır gibi bir çok öğeyi barındırıyor. Girişimcilikle alakalı veya alakasız olarak bu filmi mutlaka izlemelisiniz. Dünyadaki bir çok sitede oylamalarda birinci olması, başarısını yeterince kanıtlıyor.


 2. 12 Öfkeli Adam (IMDB: 9.0Filmler)
  Girişimcilerin izlemesi gereken filmler listesinin başlarına konusu girişimcilik olmayan filmler ekliyorum ama bu filmler o kadar temel konuları ele alıyor ki mutlaka izlemeniz lazım. 12 öfkeli Adam bu anlamda oldukça önemli bir film. Filmde 1 kişinin her şeyi nasıl değiştirebileceğini, aslında herkesin fikirlerinin çok sabit kalamayabileceğini net bir şekilde görüyorsunuz. Film genellikle tek bir oda da geçiyor ve diyaloglardan oluşuyor olmasına rağmen oldukça sürükleyici bir film.


 3. Sosyal Ağ – The Social Network (IMDB: 7.7 – Filmler)
  Sosyal AğFacebook’un kuruluş hikayesini anlatıyor. Ne tür olayların döndüğünü ve başarıya giden yollarda neler karşılaşabileceğiniz ile ilgili olarak güzel bir film. Yatırımcıları yakından tanımak için özellikle izlemeye değer.


 4. Umudunu Kaybetme – The Pursuit of Happiness (IMDB: 8.0 – Filmler)
  Bir çok kişiye göre girişimcilik ile ilgili olarak izlenebilecek en iyi film. Filmin konusu zaten bir girişimcinin hayat hikayesi, bu nedenle başarısızlıklarıyla, sabrıyla, gerektiğinde pivot edebilmesiyle bir girişimcinin başarıya giden yolda neler yapması gerektiğini gösteren bir film.


 5. Joy (IMDB: 6.6 – Filmler)
  Özellikle kadınların mutlaka izlemesi gereken bir film. Başarı ve başarısızlık arasındaki ince çizgi filmde çok güzel bir biçimde verilmiş. Umudu kaybetmeden sürekli olarak başarının arkasından koşmak gerektiğini filmde hissediyorsunuz. Filmde her şeyin kötü gitmesi bazen içinizi daraltıyor fakat gerçek hayat maalesef böyle. Oldukça gerçekçi olarak işlenmiş bir film.


 6. Özgürlük Yolu – Into the Wild (Başarısız girişimciliğe örnek gösterilmiş) (IMDB: 8.1Filmler)
  Film inandığı şey uğruna her şeyden vazgeçen birini anlatıyor, gerçek bir hayat hikayesinden etkilenmiş olması sebebiyle insanı daha çok etkiliyor. Film hem sürükleyici, hem duygusal, hem hüzünlü. Tüm duyguları yaşayarak izliyorsunuz.


 7. Kazanma Sanatı – Moneyball (IMDB: 7.6 – Filmler)
  Filmi istatistik derslerinin ilk haftasında gösterseler eminim herkes derslerini daha iyi dinleyecektir. İstatistiki verilerle nasıl mucizeler yaratılabileceğini oldukça güzel anlatmış. Herkesin doğru bildiği şeylerin hatalı olabileceği ve farklı bakış açıları ile başarının yakalanabileceğini çok güzel bir şekilde anlatmışlar.


 8. Azınlık Raporu – Minority Report (IMDB: 7.6 – Filmler)
  Film 2002 yılında çekilmiş ve muhteşem bir hayal gücünün ürünü. Şu anda bir çok teknoloji bu filmde kullanılan gerçekleştirmek üzere geliştiriliyor. Filmi izlediğim zaman ütopik gelen bazı şeyler şimdiden hayatımıza girmeye başladılar bile.


 9. Her (IMDB: 8.0 – Filmler)
  Film 2013 yılında çekilmiş, o tarihlerde daha imkansız gibi gözüken teknolojiler şu anda hayatımızın daha çok içerisine girmiş durumda. Sanal gerçekliğin nerelere gidebileceği ile ilgili beyin jimnastiği yapmak için güzel ve eğlenceli bir film.


 10. Stajyer – The Intern (IMDB: 7.1 – Filmler)
  Filme hiç bir beklentim olmadan başladım. Fakat son zamanlarda izlediğim en eğlenceli filmlerden birisiydi. Tecrübeyi, işini sevmeyi, hızlı yükselmeyi, yatırımcı almayı çok eğlenceli ve güzel bir dil ile anlatmış. Hem de ailecek izlenecek naiflikte bir film olmuş.


 11. Genç Çıraklar – The Internship
  Olağanüstü bir film beklentisi içerisinde olmayın, izlerken eğlenilecek bir film. Google’a girebilmek için yarışan stajyerler anlatılıyor. Temelinde ekip çalışmasının faydaları üzerinde durulmuş. Fazlası ile içerisinde Google barındırıyor. Tekrar tekrar izleyeceğiniz bir film değil ama eğlencelik kategorisinde değerlendirilebilir.


 12. Pirates of Silicon Valley
  Microsoft ve Apple’ın kuruluş hikayeleri eğlenceli bir dille anlatılmış. Film biraz eski ama oyuncu seçimleri çok başarılı olmuş. Kitaplarda anlatılan Bill Gates ve Steve Jobs hikayeleri filmde hayat bulmuş. Rekabet, çekişme, ayak oyunları ve 2 dev şirketin başlangıç hikayesi. Ben sevdim ama akıcılık konusunda çok başarılı değil.


 13. Para Avcısı – The Wolf of Wall Street
  Film kesinlikle 18+, bunun için önceden uyarmak gerekiyor. Girişimcilerin izlemesi gereken filmler listelerinin neredeyse hepsinde vardı. Fakat ben filmde girişimcilikten çok para hırsını ve para için her şeyi yapmanın mubah olduğu bir dünyayı gördüm. Maalesef bu tarzda para hırsıyla her şeyi yapacak insanlar var, bunun adına girişimcilik demenin yanlış olduğunu düşünüyorum. Film ise 3 saat olmasına rağmen sürükleyici, DiCaprio güzel bir performans sergilemiş.


 14. Borsa – Wall Street
  Para Avcısı filmini izlediyseniz, benzer bir senaryoya sahip. Kısa yoldan hızlı bir şekilde para kazanmanın yollarını anlatıyor. Filmden “spoiler” vermek istemiyorum fakat sonunda olan olaylar, bu şekilde para kazanmanın nasıl bir son ile biteceğini güzel bir şekilde anlatıyor.


 15. Şef – Chef
  Bu filmi çok sevdim. Her şeyden önce anlatımı çok sıcak ve sürükleyici. Film içerisinde başarısızlığı, başarıyı, aile ilişkilerini, batışı, yükselişi, arkadaşlığı, ortaklığı ve bir çok duyguyu görebiliyorsunuz. Hem girişimcilik üzerine, hem de aileyle birlikte izlenebilecek güzel bir film.


 16. Şeflerin Savaşı – Comme un chef
  Ekip çalışması ve kıyasıya rekabetin işlendiği bir Fransız filmi. Belki herkes sevmeyebilir ama ben sevdim 🙂


 17. Çok Pişmiş veya Restoran – Burnt
  Sanırım aşçılık ile ilgili filmleri seviyorum. Film bir şefin inişlerini, çıkışlarını, dip yapmasını, zirveye çıkmasını eğlenceli bir dille anlatmış. Bunun yanında ekip çalışması konusunu oldukça iyi işlemiş.


 18. Bir Şirket Komedisi – The Hudsucker Proxy
  Girişimcilikle alakalı filmler listesinde olmasına rağmen absürt komedi filmi diye tanımlayabileceğimiz bir film. Büyük şirketlerdeki çarpıklıkları, dönen oyunları eğlenceli bir dille anlatmış. Ben izlerken keyif aldım fakat herkese hitap eden bir komedi filmi değil.


 19. Dingin Savaşçı – Peaceful Warrior
  Bir atletizmcinin olimpiyata katılma ve altın madalya alma hırsını anlatıyor. Zirve ile en dip arasında ne kadar ince bir çizgi olduğunu çok net anlatan bir film. Aslolan ne dün, ne gelecek, aslolan şimdi…


 20. Syrup
 21. Startup.com
 22. Tucker: A man and His Dream
 23. Glengarry Glen Ross
 24. Tesadüfi İmparatorlukların Yükselişi – The Triumph of the Nerds: The Rise of Accidental Empires
 25. İnekler 2.0.1: İnternetin Kısa Tarihçesi – Nerds 2.0.1: A Brief History of the Internet
 26. Ofis Çılgınlığı – Office Space
 27. İşletim Sitemi Devrimi – Revolution OS
 28. Amaç – Purpose
 29. Göklerin Hakimi – The Aviator
 30. Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler – Thank You for Smoking
 31. Zeka Pırıltısı – Flash of Genius
 32. Arabulucu – Middle Men
 33. Something Ventured
 34. jOBS
 35. E-hayaller – E-Dreams
 36. Hacking’in Gizli Tarihi: Bir Discovery Channel Belgeseli – Secret History of Hacking: Full Discovery Channel Documentary
 37. Kod – The Code
 38. Örnek Aile – The Joneses
 39. Ctrl-alt-compete
 40. August

Bonuslar ve gelen öneriler

 1. Matrix
 2. Ex Machina
 3. Chappie
 4. Forrest Gump
 5. Halt and Catch Fire Dizisi
 6. The Internet’s Own Boy
 7. Citizenfour
 8. The Greatest Movie Ever Sold
 9. The Terminal
 10. Nightcrawler
 11. Who Am I
 12. Mr. Robot
 13. The Men Who Built America
 14. Marslı

Bonus: Silicon Valley dizisini izlemenizi de öneririm.

Bonus 2 : Startup Culture Lessons From Mad Men

Teşekkür: Konuyla alakalı en ayrıntılı yazıyı Ümit Öncel hazırlamış, özel bir teşekkürü hak ediyor 🙂

Dipnot: İzlediklerimi zamanla koyu olarak işaretleyeceğim. Tavsiye edeceğiniz filmler varsa yorum bölümünde belirtirseniz sevinirim.

Kaynakça :

Yorumlar

17 Yorum

Volkan Deniz İkiz

15 tatilde izleyebileceğim filmleri araştırıyordum, listedeki bazı filmleri listeme aldım. Teşekkürler 🙂

Kelebek Etkisi ve Yolun Güzelliği - Hasan Yaşar

[…] Peaceful Warrior”. Aslolan ne dün, ne gelecek, aslolan şimdi… Bu filmi “Girişimcilerin İzlemesi Gereken Filmler” yazıma ekledim, halen o yazımı okumayan varsa mutlaka incelesin harika filmler var. […]

Şeyma Saray

Bir kısmını izledim ama izlemediklerim var içerisinde ilk fırsatta izleyeceğim teşekkürler bu güzel paylaşım için.

Elif

Ne güzel filmler, iyi bir tavsiye listesi olmuş.

Ali

Esaretin bedeli star tv nin eski efsane dublajı izlenmeli derim. Hiç biri bu tadı vermiyor.

Hasan Yaşar

Teşekkürler, link warez olduğu için kaldırdım 🙂

Zafer

“The Greatest Movie Ever Sold”, “The Terminal” ve “Nightcrawler” da benim önerilerim.

Hasan Yaşar

Teşekkür ederim, listeye ekledim

Mertcan Akkoyun

Dizi olarak Halt and catch fire da eklenebilir listeye. Benzer listelerde de hic gormedim ama girisimcilik merkezli basarili bir yapim. Liste icin tesekkurler, guzel bir calisma

Hasan Yaşar

Teşekkür ederim, ekliyorum bonus olarak. En son izleyerek yorumlarımı yazacağım kısa kısa.

Halil İbrahim Kaya

Bence Matrix de olmalıydı önerilerde sanırım unuttunuz 🙂 bu güzel yazınız için çok teşekkürler.

Yağız

Hasan Ab yolundan gidiyoruz :))

Hasan Yaşar ile Röportaj Yaptık #1 | 512mb.org

[…] dışında son zamanlarda girişimcilik ile alakalı filmleri izlemeye çalışıyorum. Onları http://www.hasanyasar.com/girisimcilerin-izlemesi-gereken-filmler.html adresinde […]

#10Soru'da Hasan Yaşar ile Türkiye'de Girişimcilik Röportajı - Aristolog

[…] Esaretin bedeli filmi her ne kadar konuyla alakasız olsa bile benim girişimcilere tavsiye edeceğim filmlerin başında geliyor. Bunun dışında Sosyal Ağ, Umudunu Kaybetme, Özgürlük Yolu ve Kazanma Sanatı’nı tavsiye edebilirim. Devamı için buyrun içeri… […]

Mehmet Can

Kazanma Sanatı – Moneyball bu filmi kesinlikle tavsiye ederim , elinize sağlık yazı için

atilla oğuzhan

Bir kısmını izledim. Eline sağlık Hasan. Forrest Gump’ı da eklemek isterim.

Gürbüz Dayanıklı

güzel ve yararlı bir paylaşım olmuş


Yorum yap