Sonuçları görmek ve/veya aramayı sonlandırmak için "esc" tuşuna basın.

Alan Adının SEO’ya Etkisi

Aralık ayının sonunda indir.com ‘u açtık. Bir çok insanın merakla açılmasını beklediği bir adresti. Projeyi aktif ettikten yaklaşık 2.5 ay sonra Google arama sonuçlarında ilk sayfadaki yerini aldı. Alan adının SEO’da oldukça önemli bir etken olduğu bir çok kişi tarafından bilinen ama yine de üzerinde tartışmaların döndüğü bir konuydu. Aklında soru işareti bulunanlar için, sitelerin hızlı yükselişleri bu soru işaretlerini kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Daha önce Seomoz’un konuyla ilgili yaptığı bir araştırmada (1). Tam eşleşen alan adlarının  arama sonuç sayfalarında (SERP) gelme oranı %27.47, tam eşleşen .com uzantılı alan adlarının SERP’te gelme oranı ise % 19.58. Bu rakamlar Bing arama motoru için 30.99 ve %21.65. Burada tam eşleşmeden kasıt tam olarak alan adının aranan kelime ile eşleşiyor olması. Alan adının arama kaydını içerdiği durumlarda istatistikler daha da artıyor. Seomoz’un araştırmasını ayrıntılı olarak inceleyerek daha net rakamları elde edebilirsiniz.

Google SEO konusunda sözcüsü diyebileceğimiz Matt Cutts‘ın PubCon konferansında yaptığı açıklamada (2) Google’ın tam eşleşen alan adlarını daha yukarılarda çıkardığını doğrulamış durumda. Tabi bu açıklamada Matt Cutts başka bir noktaya daha değiniyor. Tam olarak eşleşmeyi kullanan bir çok sitenin SPAM yapması durumun, örneğin satilik-kiralik-istanbul-emlak-fiyatlari.us gibi adresler alarak ana sitelerini yükseltmeye çalışan kişiler için Google’ın önlem alacağını belirtiyor.

Kolay Markalaştırılabilir

SEO ile ilgili makale yapan bir çok sitede markalaşabilecek alan adları ile jenerik alan adlarının karşılaştırması yapılır. Aslında gözden kaçan bir nokta jenerik isimlerin de hızlı bir şekilde markalaşabileceğidir. Akılda kalıcılık açısından jenerik isimler oldukça başarılıdır, yapacağınız her hangi bir reklam çalışmasının etkisi gözle görülür bir şekilde daha fazla olacaktır. Alan adı zaten kendini anlatacağı için, biz diğer anlatmak istediklerimizi reklamlarımızda sunabilme avantajı yakalarız.

Reklam Harcamalarında Kâr Etmek

Alan adı kolay hatırlanabilir ve yazılabilir olduğu zaman yaptığımız reklamların geri dönüşü çok daha iyi olacaktır. Bu nedenle geri dönüş iyi olacağı için aynı bütçeyle daha fazla reklam yapma şansı elde edebiliriz. Özellikle harf tekrarı olan veya hatırlanması zor olan alan adlarında ne kadar zorlandığımızı bir düşünelim. İçerisinde kaç r harfi vardı, şu şekilde mi bitiyordu yoksa bu şekilde mi diyerek bir çok farklı siteye giriş yapmak durumunda kalabiliyoruz.

Ziyaretçinin Güveni

Net olarak ispatlanmamış olsa bile Google’ın arama motoru sonuçlarında ki tıklamaları algoritmalarını geliştirmek amacıyla kullandığını tahmin ediyoruz. Aramalarda 3. sırada yer alan bir site 1 ve 2’ye tıklanmadan tıklanıyorsa sıralaması yükselecektir. Alan adının jenerik olması burada bir güven unsuru oluşturuyor. Ziyaretçinin satilik-kiralik-istanbul-emlak-fiyatlari.us gibi bir adres yerine kullanıcının 3. sırada olmasına rağmen istanbulemlak.com ‘u tıklaması daha muhtemeldir. Bu da istanbulemlak.com ‘un sıralamalarda daha kolay yükselmesini sağlayacaktır.

Emlak üzerinden gidersek en iyi alan adı emlak.com olacaktır. Daha sonrasında istanbulemlak.com ‘u alarak yatırım yapabiliriz. İkisine de bütçemiz yetmediği takdirde bize daha uygun olan ilçemizin adı + emlak.com şeklinde bir alan adı alabiliriz. Örneğin KadikoyEmlak.com Kadıköy’de ki bir emlakçı için daha uygun olacaktır.

Direkt Giriş

Arama motorlarının direk giriş alan sitelere daha fazla değer verdiğini biliyoruz. Bu sitenin takipçisi olduğunu gösterir. Jenerik isimlerin kendi alanlarına göre mutlaka direk girişleri vardır. Bir çok kullanıcı arama motoruna girmeden direk adres çubuğuna indir.com yazarak girmektedir. Bu da yarışa önde başlamak demek oluyor. Hali hazırda ziyaret alan bir siteyi büyütmek ve arama motorlarında yükselmesini sağlamak daha kolay olacaktır.

Site Açılmadan Bir Çok Link Alması

Alan adı iyi seçilmişse bir çok yerden link almış olması muhtemeldir. Benzeri alan adlarına verilecek olan linkler yanlışlıkla verilmiş olabilir, örnek olarak o isme link verilmiş olabilir. Örneğin ben yazının bir yerinde istanbulemlak.com ‘u örnek olarak verdim. Siteyle her hangi bir ilişkim olmamasına rağmen konuyu anlatmak için o şekilde bir isim seçebiliyorum. Halen arama motorları için siteye link veriliyor olması önem taşıdığı için sonuçlarda hızlı yükselmemize bununda katkısı olacaktır.

Sonuç olarak akılda kalıcı bir alan adı seçiyor olmak, yarışa önde başlamak ve bunu daha kolay sürdürebilmek demek.

SEO hakkında güncel bilgileri ve yazıları aramamotoru.com adresinden takip edebilirsiniz. Kurumsal SEO Hizmeti almak isteyen firmalar imza.com adresinden irtibata geçebilirler.

Kaynakça :

  1. http://www.seomoz.org/blog/bing-vs-google-prominence-of-ranking-elements
  2. http://searchengineland.com/key-takeaways-from-googles-matt-cutts-talk-at-pubcon-55457
Yorumlar

15 Yorum

Ali Mutlu

Öncelikle mükemmel yazınız için çok teşekkür ederim. Alan adının seoya muazzam bir etkisi var. Mesela diyelim ki alan adınız motor üzerine olsun kategorileriniz ve yazılarınızda motor üzerine olursa google’da iyi yerlere gelirsiniz. Bu yüzden içerikleriniz kadar alan adınızda oldukça önemlidir.

Timur Demir

Bence de domainin kalitesi kadar içeriği ve projenin gidişatı da o kadar önemli. Tek başına domain hiçbir şey bana göre.

Hasan Yaşar

Domain elbette tek başına bir anlam etmiyor, fakat projeye başladığınız zaman her anlamda size hız katıyor.

Blog Fikirleri

Merhaba,

Konuyu karıştırmadan detayları ile bizlere sunduğunuz için çok teşekkürler. Blog sayfanızdan öğrendiğim tecrübeleri bende kendi blogumda kullanıyorum ve gerçekten çok işe yarıyor.

Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Gökhan Çancılar

Bence tartışması hiç bitmeyecek bir konu. Alan adlarını alan adı yapan site içeriğidir. Güzel bir proje kötü bir alan adı ile başarılı olabilir ama kötü bir proje iyi bir alan adı ile başarılı olamaz.

Jenerik alan adlarının önemi, avantajları saymakla bitmez ama bir de olaya mali açıdan bakmak gerek. http://www.alanadlari.com/ web sitesinde biraz alan adlarını gezindim.

kirala.com => 300.000$
filmler.com => 300.000$

Takribi 700.000 TL civarında. Yani İstiklal Caddesin’de dükkan açmak gibi ya da Kapalı Çarşı’da. Evet çok güzel alan adları ama gerçekçi olursak ciddi sermayesi olanların ödeyebileceği bedeller.

Ben amatör girişimci ruhuyla 20 TL’ye alan adı satın alıp popüler yapmak isterim. Ama bu alan adlarını da alacak olsam ciddi bir gelir modeli olması gerekirdi. Sonuçta kirala.com’u satın alıp basit bir ilan sitesi kuracak halimiz yok.

Destina

Hocam Eğitici bilgiler için Teşekkürler.

Gülüm

Keyifle okunan aydınlatıcı bir makale olmuş. Teşekkürler.

Mete

Merhabalar,

Benim sorum domain yönlendirme ile ilgili olacak. Örneğin http://www.anasitem.com ana siteniz olsaydı ve http://www.indir.com‘u http://www.anasitem.com/indir adresine yönlendirseydiniz alanadının gücünden arama motorları gözünde aynı oranda yararlanabilir miydiniz?

Hasan Yaşar

Geçici bir süre faydalanırsınız daha sonrasında etkisi azalarak kaybolur.

Serginho

Keyword domainlerde çok büyük etki yapacak, ileride isim soyisim şeklindeki alan adlarıda önem kazanacak güzel makale olmuş teşekkürler.

Burak Yılmaz

Hasan kardeşim gerçekten tebrik ederim. Makale çok başarılı olmuş. Bugünden itibaren faydasını göreceğimide umuyorum

Ali Furkan YILMAZ

Hocam baştan sona okudum, gerçekten tebrik ederim. Benim gibi baştan aşağıya okuyanların fikirlerinin değişeceğinden eminim

Yusuf Esenkal

Tebrikler Hasan, siteler birinciliğe geldiğinde ayrı bir makale daha isteriz..

Fatih Taşdelen

Makaleyi keyifle okudum. Elinize sağlık, Google Reader’da artık size de yer açtım:)

İhsan Çandır

Eline sağlık, jenerik domainlerin gereksiz olduğunu ve/veya çok para etmeyeceğini düşünenlerin kesinlikle okuması gereken bir yazı.


Yorum yap